01316208
Dziś
Ten tydzień
Ostatni miesiąc
Razem
375
897
14108
1316208

Wielkie Tajemnice Wiary

Wielki Tydzień to szczególny czas w Kościele Katolickim, również i w naszej wspólnocie obfitował w bogate przeżycia duchowe. Triduum Paschalne rozpoczęliśmy w czwartkowy wieczór pod przewodnictwem naszego Księdza Proboszcza Kazimierza Chojnackiego i jego współpracowników – księży wikariusz.

IMG 0120IMG 0086

IMG 0098IMG 0131

IMG 0074To szczególny dzień, aby podziękować za Sakrament Eucharystii i kapłaństwa. Ksiądz Kanonik w homilii nawiązał do szczególnej roli jaką odgrywa obecność pokarmu w naszym życiu. Zapamiętujemy różne smaki, mamy swoje ulubione, ale obok tych smaków jest szczególny pokarm, to Eucharystia, pokarm, który nie ginie, które daje nam życie wieczne, mówił ks. Proboszcz. Także nasi przedstawiciele różnych grup wyrazili wdzięczność życzeniami i kwiatami naszym drogim kapłanom za posługę w Kozienickiej parafii Św. Krzyża. Do Liturgicznej Służby Ołtarza zostali włączeni nowi ministranci i lektorzy. Wymownym znakiem służby w kapłaństwie Chrystusowym był obrzęd obmycia nóg 12 mężczyznom przez księdza proboszcza. Zgodnie z wielowiekową tradycją Najświętszy Sakrament po Liturgii przenosi się do tzw. Ciemnicy czyli ołtarza adoracji, na znak opuszczenia i wydania Pana Jezusa.

WIELKI CZWARTEK - WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ

IMG 0178Wielki Piątek to jedyny dzień w roku kiedy nie sprawuje się Mszy Świętej. O godz. 17 została odprawiona Droga Krzyżowa pod przewodnictwem ks. Proboszcza, zaś o godz. 18 ks. Łukasz przewodniczył Liturgii Wielkopiątkowej. Wymownym znakiem tego dnia jest cisza, a w centrum adoracji znajduje się Krzyż. Kapłan rozpoczyna Liturgię od leżenia krzyżem i krótkiej modlitwy przed ołtarzem. Czytany jest opis męki według św. Jana, uroczyście odsłania się Krzyż, który ze czcią wszyscy całują. Po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament przenosi się do symbolicznego grobu gdzie wszyscy mogli adorować Pana Jezusa do godz. 23.

 

 

 

IMG 0185

WIELKI PIĄTEK - WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ

Wielka Sobota to tradycyjnie dzień poświęcenia pokarmów w godzinach porannych, a o godz. 18 zgromadziliśmy się na Liturgii Wielkiej Soboty pod przewodnictwem ks. Roberta. To bardzo bogata liturgii, która rozpoczyna się od poświęcenia ognia przed kościołem, zapalenia paschału, odśpiewaniu orędzia wielkanocnego, wysłuchaniem najważniejszych fragmentów Pisma Świętego.

IMG 0226IMG 0258IMG 0293WIELKA SOBOTA - WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ

Szczególnym momentem, który wprowadza nas w klimat radości świąt jest uroczyście zaintonowanie Alleluja, które było zastąpione w Wielkim Poście słowami: Chwała Tobie Słowo Boże lub Chwała Tobie Królu Wieków. Tego wieczoru święci się wodę i odnawia przyrzeczenia chrzcielne. Homilię tego wieczoru wygłosił ks. Łukasz, podkreślając, że ciemności zła nie mogły definitywnie zamknąć Jezusa w Grobie, że prawda o Zmartwychwstaniu Chrystusa zawsze zwycięży wśród wielu nieprawdziwych ideologii chcących zniszczyć chrześcijaństwo. Tego  wieczoru tradycyjnie Kościół adoruje Chrystusa do późnych godzin nocnych, aby rano o godz. 6 uczestniczyć w Rezurekcji, której zgodnie z tradycją przewodniczył ks. Proboszcz, a kazanie wygłosił ks. Tomasz.

IMG 0330IMG 0316IMG 0346IMG 0397REZUREKCJA - WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ

W procesji wzięła udział Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej, Strażacy, przedstawiciele grup parafialnych oraz bardzo licznie zgromadzeniu parafianie. Wyrażamy wdzięczność wszystkim którzy pomogli przeżyć te dni w skupieniu i na modlitwie. Słowa uznania kierujemy do naszych ministrantów, którzy bardzo aktywnie ze swoimi opiekunami włączyli się w przygotowanie liturgii. Dziękujemy tym wszystkim, którzy włączyli się w adoracje i poświęcili swój czas a towarzyszenie Panu Jezusowi w tych dniach. Zapraszamy do galerii na facebook`u gdzie możemy zobaczyć więcej zdjęć z tych dni.