Koła Żywego Różańca
INTENCJE APOSTOLSTWA MODLITWY 2024 WRZESIEŃ
Papieska: Módlmy się, aby każdy z nas usłyszał i wziął sobie do serca wołanie ziemi i ofiar klęsk żywiołowych i zmian klimatycznych oraz zobowiązał się do troski o świat, którzy zamieszkujemy.
Stała: Módlmy się o dar pokoju na całym świecie szczególnie w miejscach, gdzie toczą się wojny (w Ziemi Świętej i Na Ukrainie).
Parafialna: O Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej i wszelkie potrzebne łaski dla Dzieci i Młodzieży na cały nowy rozpoczynający się rok szkolny i katechetyczny 2024/2025.
BIULETYN RODZINY RÓŻAŃCOWEJ
DIECEZJI RADOMSKIEJ
Nr.205– wrzesień 2024 r
AKTUALNOŚCI
1. PIELGRZYMKA RODZINY RÓŻAŃCOWEJ DIECEZJI RADOMSKIEJ : Spotykamy się jak co roku w pierwszą sobotę 5 października 2024 r w Sanktuarium w Wysokim Kole . Tegoroczna pielgrzymka wpisuje się w obchody 50 -lecia koronacji Cudownego Obrazu Wysokolskiej Królowej Różańca Św. , której dokonał Bł. Kard. Stefan Wyszyński 18 sierpnia 1974 r. Ksiądz Kustosz Artur Piasek całym sercem zaprasza nas w gościnne , wysokolskie progi Matki Różańcowej. Naszemu spotkaniu będzie przewodniczył Pasterz naszej Diecezji Radomskiej – Ks. Bp Marek Solarczyk. Całość spotkania odbędzie się jak zwykle przy ołtarzu polowym na Placu Różańcowym. Jeśli z parafii nie będziemy organizować wyjazdu, to bardzo proszę o ogłoszenie o pielgrzymce, aby kilku osobowe delegacje mogły swoim samochodem wybrać się na to spotkanie. Będę prosił aby nawet takie małe grupy jak co roku zgłosić do mnie . Na zakończenie Mszy Św. będzie błogosławieństwo dla osób , które w tym roku mają jubileusz 25 i 50 –lecia przynależności do Żywego Różańca. Proszę o zgłaszanie takich osób, żeby przygotować dyplomy, najpóźniej do 29 września na emaila : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Będą jak co roku obecne Siostry Loretanki i będzie można zamówić prenumeratę „Różańca” na przyszły rok i zakupić książki i rozważania różańcowe, "Modlitewnik dla Żywego Różańca” i wiele innych materiałów
Proszę o ufną modlitwę , aby nasze spotkanie przebiegło bezpiecznie .
Matko Wysokolska ! Tobie je zawierzamy.
2. PROCESJA RÓŻAŃCOWA : Zachęcam czcigodnych księży odpowiedzialnych w parafiach za ŻR do zorganizowania w drugą sobotę października procesji różańcowej ulicami parafii czy wokół kościoła . Zaprośmy do tej procesji inne ruchy i grupy modlitewne w naszych parafiach. Niech będzie to wielkie wołanie o pokój i za rodziny. Mam nadzieję, że tak jak w Wielkim Poście tradycją stała się Droga Krzyżowa ulicami miasta czy parafii, tak ta procesja będzie wydarzeniem wpisanym każdego roku w różańcowy październik . Materiały do wykorzystania podczas procesji będą przesłane w specjalnym wydaniu Biuletynu RR.
3. Na prośbę księży i Zelatorów, przypominam, że cały czas trwa inicjatywa ogólnopolska „ŻYWY RÓŻANIEC DLA MISJI” .dzięki której Żywy Różaniec poprzez drobne , systematyczne ofiary zrealizował wiele projektów misyjnych. W każdej chwili możemy włączyć się do tej inicjatywy. Proponujemy systematyczną comiesięczną , dobrowolną ofiarę od członka Róży w wysokości 1 zł./ słownie : jeden złotych /. Jest to wewnętrzna zbiórka w naszych Kołach/ Różach, za którą odpowiedzialna byłaby Zelatorka/ Zelator lub wybrany skarbnik. Zelatorzy sami dzielą ofiary od róż na połowę. Jedna część przekazywana jest na konto Papieskich Dzieł Misyjnych ( nr konta : 72 1020 1013 0000 0102 0002 7169 ) z dopiskiem „Żywy Różaniec dla misji”. Druga część wpłacana jest na Diecezjalne Dzieło Misyjne, które wspiera misjonarzy z danej diecezji. Papieskie Dzieło Misyjne Diecezji Radomskiej nr konta 64 1020 4317 0000 5202 0088 5996) z dopiskiem „Żywy Różaniec dla misji”. Bardzo ważny jest ten dopisek, bo bez niego pieniądze są przekazane do ogólnej puli misyjnej a nie na specjalne konto od ŻR..
4. KAPLICA WIECZYSTEJ ADORACJI – W Kaplicy Wieczystej Adoracji w Jedlni Kościelnej trwa nieustanna modlitwa w intencji rodzin. Każdego 10 dnia miesiąca Żywy Różaniec Diecezji Radomskiej podejmuje nocne czuwanie od godz. 21.00 do 6.00 . Bardzo dziękuję tym wspólnotom ŻR , które podjęły czuwanie. W tym roku jest jeszcze wolny 10 grudnia . Czekam na zgłoszenie : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub tel 509 742 553
KONSPEKT SPOTKANIA
- Pieśń – Matko Najświętsza do Serca Twego ...
- Zapalający świece – Światło Chrystusa.
- Wszyscy – Bogu niech będą dzięki..
Modlimy się w Intencjach Światowej Sieci Modlitwy Papieża
Za cierpiącą ziemię
Módlmy się, aby każdy z nas słuchał sercem wołania ziemi oraz ofiar katastrof ekologicznych i zmian klimatycznych i angażował się osobiście w ochronę świata, który zamieszkujemy.
Zwieńczeniem dzieła stworzenia był człowiek, którego Bóg stworzył na swój obraz i podobieństwo. To jemu powierzył ziemię , aby „uczynił ją sobie poddaną”. Często ziemię nazywamy „Matką żywicielką” , bo to co na niej rośnie , wszystkie dobra naturalne ukryte w jej głębi służą nam ludziom. Stąd wołanie i modlitwa , abyśmy kochali i szanowali ją jak matkę . Każdy z nas powinien mieć świadomość , że ziemia nie jest dana tylko nam, obecnie na niej żyjącym, ale mamy ja zachować nieskażoną dla przyszłych pokoleń , które po nas będą ją zamieszkiwać .
Modlimy się również w naszych intencjach: ... (zachęcić do podania swoich osobistych intencji, np. o zdrowie dla kogoś z rodziny itp.).
Różaniec: Rozważmy piątą tajemnicę radosną – Znalezienie Jezusa w świątyni
" Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi..." (Łk 2,51-52)
Ewangelista Łukasz, krótko sygnalizuje to co działo się po tym, jak dwunastoletni Jezus odnalazł się w świątyni. Syn Boży posłuszny rodzicom, czyni postępy w mądrości i łasce u Boga i ludzi. Jak trudno przychodzi nam posłuszeństwo woli Bożej , skoro Bóg spychany jest na dalszy plan z pierwszego miejsca , które Mu jest należne . Pomóż mi Panie w chaosie dzisiejszego świata odnajdywać drogę do Jedynej Prawdy , którą Ty jesteś.
– Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo (10 razy), Chwała Ojcu, O mój Jezu…
– Królowo Różańca Świętego, módl się za nami.
– Za zmarłych członków kółka różańcowego……………….. (wymienić): Wieczny odpoczynek...
Konferencja (prowadzi ją kapłan lub zelatorka )
Pewnego razu przyszła do mnie osoba i stwierdziła, że ma bardzo poważny problem. Z zaciekawieniem zapytałem, z jaką to poważną sprawą przychodzi do mnie. W odpowiedzi usłyszałem, że nienawidzi bliźnich. „Co się takiego wydarzyło? – zapytałem. Na co ta osoba stwierdziła, że jak patrzy na polityków w telewizji to już nie może ich zdzierżyć i w sercu budzi się nienawiść. Nie wie jak może sobie poradzić. Chwilę pomyślałem i powiedziałem, że mam jedno rozwiązanie problemu. Wtedy zaskoczony usłyszałem słowa „nie, tylko niech mi ksiądz tego nie karze, ja nie dam rady bez tego żyć”. Zaintrygowany zapytałem czy na pewno wie co chcę jej zaproponować, a ona następnie stwierdziła, że bez telewizji ona nie da rady żyć. Rozwiązanie należy do kategorii prostych, choć nie łatwych. Wystarczy wyłączyć telewizję, przestać karmić się wiadomościami i opiniami i problem nienawiści szybko ustąpi.
Niektórzy czytający tą konferencję w tym momencie mogą ulec pokusie odłożenia tego tekstu i stwierdzenia „to sobie ksiądz wymyślił, nie da się tak żyć, idealista”. Proszę jednak o cierpliwość. Historycy się spierają kto jest autorem popularnych słów „jesteś tym, co jesz”. Nie będziemy w tych sporach uczestniczyć, nie będziemy także zajmować się znaczeniem tego zdania dla współczesnej dietetyki, ale spróbujmy tę maksymę odnieść do życia duchowego. Nasza dusza także karmi się nieustannie różnymi treściami. Bóg zaprasza nas do tego, żebyśmy poprzez przyjmowanie Komunii, Świętej, lekturę Słowa Bożego poznawali i naśladowali samego Jezusa. Wielu doświadcza radości i pokoju uczestnicząc w Eucharystii, oddając się rozważaniu Biblii, modląc się na różańcu i rozważając tajemnice z życia Jezusa. Z tego rodzą się różne pobożne inicjatywy, które stają się wyrazem wiary, pragnieniem pokazania światu, że nasz „pokarm” jest dobry dla duszy. Natomiast bardzo łatwo o przeciwstawne uczucia, kiedy karmimy duszę treściami, które wywołują gniew, nienawiść i złość, jak w przypadku śledzenia całymi dnia wiadomości politycznych, które ze swej natury mają wywoływać konflikt i podział, żebyśmy nie mogli się od nich oderwać.
Od początku chrześcijaństwa rozwijały się różne formy indywidualnej pobożności, która była owocem relacji z Bogiem. Przede wszystkim wielu chciało naśladować przykład nieustannej modlitwy Chrystusa, rozpoczynania każdej czynności od podziękowania Bogu. Postawa trwania w obecności Boga wyrażała się na różne sposoby i nierzadko przenikała do liturgii Kościoła. Papież Franciszek w adhortacji Evangelii gaudium pisze tak o pobożności ludowej: „Jest uprawnionym sposobem przeżywania wiary, sposobem czucia się częścią Kościoła i bycia misjonarzami. Niesie ze sobą łaskę misyjności, wyjścia poza siebie i bycia pielgrzymami: Zmierzanie razem do sanktuariów i uczestnictwo w innych przejawach pobożności ludowej, zabieranie także ze sobą dzieci lub zapraszanie innych osób, jest samo w sobie aktem ewangelizowania”. W historii Kościoła nieraz doceniano te formy jako wyjątkowe w głoszeniu Dobrej Nowiny, jako zaproszenie od tych, którzy spotkali Jezusa, którzy pragną podzielić się tym wyjątkowym doświadczeniem.
Różaniec bardzo mocno wpisuje się tę pobożność ludową. Dyrektorium o pobożności ludowej stwierdza, że „różaniec lub Psałterz Maryi to jedna z najwspanialszych modlitw do Matki Pana…, jest modlitwą wybitnie kontemplacyjną. Jego recytacja domaga się odmawiania w rytmie spokojnej modlitwy i jakby z zatopioną w myślach powolnością, by przez to modlący się łatwiej oddał się kontemplacji tajemnic życia Chrystusa”. Jednak czasami modlitwa różańcowa jest niedoceniana albo wręcz wyśmiewana. „A ty znowu klepiesz ten różaniec” – może niektórzy spotkali się kpinami tego rodzaju. Wywołują one smutek i ból, a wynikają z nie zrozumienia siły ewangelizacyjnej modlitwy różańcowej. Papież Franciszek podkreśla, że różaniec jest pięknym wyrazem wiary, szczególnie w trudnych momentach życia, „myślę o mocnej wierze matek u łóżka chorego dziecka, które chwytają za różaniec, nawet jeśli nie potrafią ułożyć zdań z Credo; albo o takim ładunku nadziei pokładanej w świecy zapalonej w ubogim mieszkaniu, by prosić o pomoc Maryję, albo o spojrzeniach z głęboką miłością na ukrzyżowanego Chrystusa. Kto kocha święty i wierny Lud Boży, nie może widzieć tych działań jedynie jako naturalnego poszukiwana bóstwa. Są one przejawem życia teologalnego, ożywianego działaniem Ducha Świętego, który został «rozlany w naszych sercach”. Ewangelizacyjny wymiar różańca widać wyraźnie jeśli staje się przejawem podzielenia się doświadczeniem spotkanie z żywym Bogiem. Może to przybierać różne formy, szczególnie wspólnotowe. W wielu parafiach grupy Żywego Różańca gromadzą się wspólnie, aby modlić się w intencji parafian, gdzie indziej odbywają się procesje różańcowe albo męskie grupy Żywego Różańca w miejsca publicznych modlą, nierzadko wywołując ewangelizacyjne pytania przechodniów, skąd biorą siłę do takiego świadectwa. Nasza pobożność nie może być na pokaz, ale ma wypływać z kultury głęboko przenikniętej Ewangelią, a przede wszystkim z trwania w obecności Boga, rozeznania z nim codziennych wyborów. Stąd należy pamiętać, że nie każdy musi we wszystkich formach pobożności ludowej uczestniczyć, ale szukać takiej, która najlepiej wyraża jego wiarę.
Pytania do refleksji:
1. Jakie formy wspólnotowego wyrażania bliskości z Bogiem realizujemy jako grupa Żywego Różańca?
2. W jaki sposób szukam pogłębienia duchowej modlitwy różańcowej, aby jeszcze pełniej naśladować Jezusa i Maryję? /ks. Łukasz Wiśniewski/
- Z życia Kościoła :
- Wszyscy przeżywamy wojnę w Ukrainie i Ziemi Świętej. Rocznica wybuchu II wojny Światowej – 1 września i napaści Związku Radzieckiego na Polskę – 17 września niech będzie okazją do wielkiej modlitwy różańcowej o pokój.
- Nowy rok szkolny przynosi duże zmiany. Potrzeba zdecydowanej postawy rodziców w obronie lekcji religii , a także ochrony dzieci przed zagrożeniami , które niosą obce naszej kulturze ideologie. Módlmy się też za nauczycieli i katechetów ,aby nie brakło im sił w chrześcijańskim wychowaniu dzieci i młodzieży. Prośmy o to przez wstawiennictwo ich patrona Św. Stanisława Kostki.
- 8 września – Święto Narodzenia NMP – Matki Bożej Siewnej . Przyniesione przez rolników ziarno, które wsieją w ziemie kapłan błogosławi prosząc Stwórcę aby wydało plon obfity.
- Z życia Parafii :
- Rozpocząć Nowy Rok Szkolny z Bogiem i Jego błogosławieństwem. Nie rezygnujmy z troski o to aby dzieci i młodzież przystąpiła do spowiedzi i Komunii Św.
- Choć wielu osobom nie potrzeba reklamować Miesięcznika „Różaniec” który jest naszym pismem formacyjnym, to są parafię i wspólnoty ZR , które o nim nie słyszały. Warto może podzielić się już przeczytanymi numerami , aby zachęcić innych do sięgnięcia po to czasopismo i zamówić prenumeratę na cały rok.
- Po wakacyjnej przerwie z nowym zapałem podejmijmy comiesięczne spotkania formacyjne i pomyślmy , czy może udałoby się utworzyć nowe Koło Różańcowe w naszej parafii, wiosce, ulicy, bloku itp. ....
- Z życia Stowarzyszenia Żywy Różaniec :
- Na Ogólnopolskiej Pielgrzymce ŻR na Jasnej Górze rozpoczęliśmy siódmy Rok Wielkiej Nowenny Różańcowej : „Ewangelizacja z Różańcem”. Pamiątką był karnet - zaproszenie do ŻR, który jest świetną pomocą w dziele ewangelizacji. To takie proste : wystarczy go wręczyć osobie, którą chcemy zaprosić do wspólnoty róż różańcowych w swojej parafii. /karnety można zamówić w Wydawnictwie Sióstr Loretanek/. Pomyślmy też już o październiku i Niedzieli Różańcowej w parafii , podczas której opowiedzmy o Żywym Różańcu i Bł. Paulinie Jaricot . Piękne byłoby świadectwo dane przez kogoś jako zachęta do włączenia się do ŻR.
- Jesienią odbywają się Diecezjalne Pielgrzymki Żywego Różańca. Niech te spotkania umacniają nasza więź w tej wielkiej Rodzinie Różańcowej jaką tworzymy nie tylko w parafii ale i w diecezji.
- Zwracajmy się w naszych sprawach różańcowych do Bł. Pauliny Jaricot – naszej Założycielki. Niech wyprasza nam potrzebne łaski.
- Słowo i Błogosławieństwo Kapłana
- Śpiew – Hymn Żywego Różańca
Wymiana tajemnic różańcowych i podanie aktualnych spraw dotyczących naszej Róży Różańcowej /sprawdzenie obecności, kto jest chory, komu trzeba pomóc itp.