Koła Żywego Różańca
INTENCJE APOSTOLSTWA MODLITWY 2024 LISTOPAD
Papieska: Módlmy się, za Wszystkich Rodziców, którzy opłakują śmierć swojego Syna lub Córki, aby znaleźli wsparcie we Wspólnocie oraz zaznali pokoju i pocieszenia Ducha Świętego.
Stała: Módlmy się o dar pokoju na całym świecie szczególnie w miejscach, gdzie toczą się wojny (Na Ukrainie i Bliskim Wschodzie).
Parafialna: O Boże dar życia wiecznego dla Wszystkich zmarłych z naszej Wspólnoty Parafialnej a w sposób szczególny dla Członków K.Ż.R
BIULETYN RODZINY RÓŻAŃCOWEJ
DIECEZJI RADOMSKIEJ
Nr.208– listopad 2024 r
Pielgrzymka do Wysokiego Koła – podziękowanie
1. W pielgrzymce wzięło udział ponad 4000 osób z całej naszej diecezji. Bogu niech będą dzięki !
2. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji pielgrzymki :
- przede wszystkim Księdzu Kustoszowi – Ks. Arturowi Piaskowi, księdzu wikariuszowi Grzegorzowi i parafianom wysokolskim za gościnę i przyjęcie naszej Rodziny Różańcowej
- Dyrektorowi Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Maciejowi Będzińskiemu i Siostrom Loretankom
- KŻR z par. Stromiec i Dobieszyn za poprowadzenie Różańca
- Rycerzom Kolumba za służbę liturgiczną i wszelką pomoc podczas pielgrzymki
- P. Dariuszowi Kosmowskiemu - organiście
- Orkiestrze z Jedlińska
- Diecezjalnym Mediom
- Kapłanom, Zelatorom i wszystkim Pielgrzymom
- Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu
PROCESJA RÓŻAŃCOWA
W wielu parafiach 12 października lub w innych terminach odbyły się procesje różańcowe w intencji pokoju i naszej Ojczyzny. Dla wiernych było to piękne duchowe przeżycie i świadectwo wiary w moc i siłę modlitwy . Ufam, że tradycją w naszej diecezji stanie się , że takie procesje odbywać się będą co roku w drugą sobotę października w parafii, „ aby Maryja była bardziej znana i kochana i aby Jej orędzie z Fatimy poznał cały świat” , do czego Bożych Kapłanów całym sercem zachęcam.
KAPLICA WIECZYSTEJ ADORACJI – czuwania Żywego Różańca
W Kaplicy Wieczystej Adoracji w Jedlni Kościelnej trwa nieustanna modlitwa w intencji rodzin. Każdego 10 dnia miesiąca Żywy Różaniec Diecezji Radomskiej podejmuje nocne czuwanie od godz. 21.00 do 6.00 . Bardzo dziękuję tym wspólnotom ŻR , które w tym roku podjęły czuwanie. Wszyscy zgodni są co do tego, ze jest to piękne przeżycie duchowe i mówią że będą tu wracać na modlitwę. Przyjmujemy już zapisy na 2024 r . Pamiętajmy, że kaplica jest ogrzewana, tak więc nawet w miesiącach zimowych nie musimy się martwić, że zmarzniemy. Czekam na zgłoszenia drogą emailową : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub telefoniczną 509 742 553
KONSPEKT SPOTKANIA
- Pieśń – My chcemy Boga ...
- Zapalający świece – Światło Chrystusa.
- Wszyscy – Bogu niech będą dzięki.
Modlimy się w Intencjach Światowej Sieci Modlitwy Papieża
Za osoby, które straciły dziecko
Módlmy się, aby wszyscy rodzice, którzy opłakują śmierć syna lub córki, znaleźli wsparcie we wspólnocie i uzyskali od Ducha Pocieszyciela pokój serca.
"Żadne sentymentalne lub banalne słowa nie mogą opisać utraty dziecka i one nie próbują tego robić" - powiedział pap. Franciszek podczas spotkania ze stowarzyszeniem Talità Kum rodziców, którzy stracili dziecko. Nie udzielił im też żadnych porad , wskazówek jak z tym dać sobie rade, ale zwrócił uwagę , że „ w cierpieniu pierwszą odpowiedzią Boga nie jest dyskurs czy teoria, ale idzie z nami, jest u naszego boku.” To jest też wskazówka dla nas : „być u boku” rodziców z darem modlitwy różańcowej, dobrym słowem, gotowością aby pomóc w codziennych sprawach.
Modlimy się również w naszych intencjach: ........... (zachęcić do podania swoich osobistych intencji, np. o zdrowie dla kogoś z rodziny itp.).
Różaniec: Rozważmy drugą tajemnicę chwalebną – Wniebowstąpienie
„Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem.. (J 14,1-3 ).
Wielu z nas przerażają toczące się na świecie wojny. Wielu upatruje w nich zapowiedź końca świata. Ty Panie uspokajasz moje serce i zapraszasz do głębszej wiary . Jest przecież niebo, gdzie w Domu Ojca każdy ma przygotowane mieszkanie. Aby je mieć nie potrzebuję brać kredytu, ani martwić się czy starczy sił aby je wybudować. Ono jest gotowe, przygotowane przez Ciebie dla mnie. Jezu ! Pragnę w nim zamieszkać i być z Tobą na wieki.
– Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo (10 razy), Chwała Ojcu, O mój Jezu…
– Królowo Różańca Świętego, módl się za nami.
– Za zmarłych członków kółka różańcowego……………….. (wymienić): Wieczny odpoczynek...
Konferencja (prowadzi ją kapłan lub zelatorka)
Potrzebujemy odważnych chrześcijan
Św. Paweł na Areopagu w Atenach spotkał się z inną od żydowskiej kulturą. To spotkanie stało się okazją do odkrycia, że Ewangelia jest uniwersalna, bez względu na kulturę w której żyje człowiek. Dzisiaj podobnie ewangelizacja kultury stanowi wyzwanie dla Kościoła w XXI wieku. Warto przypomnieć słowa Konstytucji o Kościele w świecie współczesnym Soboru Watykańskiego II, że „słowem „kultura” w znaczeniu ogólnym określa się wszystko, za pomocą czego człowiek doskonali i rozwija różnorodne dary ducha i ciała, usiłuje dzięki poznaniu i pracy podporządkować swojej władzy świat, zaś przez postęp obyczajów i różnych instytucji czyni bardziej ludzkim życie społeczne zarówno w rodzinie, jak i w całej społeczności obywatelskiej, a na przestrzeni dziejów wyraża, przekazuje i zachowuje w swoich dziełach wielkie doświadczenia duchowe i pragnienia po to, by służyły rozwojowi wielu, a nawet całego rodzaju ludzkiego”. Przepraszam za ten długi cytat, ale warto przypomnieć sobie znaczenie kultury w naszym życiu. Człowiek wyraża się i rozwija zarówno ze światem, ale przede wszystkim z drugim człowiekiem. Dzięki temu rozwijamy wartości ludzkie. Dobra Nowina o Jezusie Chrystusie jest otwarta na każdą kulturę. Orędzie Mistrza z Nazaretu jest uniwersalne dla ludzie w każdym zakątku świata.
Przez wieki kultura często brała źródło w wierze i stanowiła jej wyraz. Warto wspomnieć o wielu dziełach sztuki, muzyki, malarstwa, które są swoistą interpretacją Ewangelii. Twórcy przez wielki szukali inspiracji w wierze i pytaniach, które wiara stawia. Całe życie osobiste, rodzinne i społeczne było nią przesiąknięte. Była to kultura chrześcijańska, ponieważ człowiek rozpoznawał siebie jako dziecko Boga, choć grzeszne i słabe to jednak tylko w Chrystusie dostrzegał zbawienie. Jednak to się zmieniło. Współcześnie każdego dnia jesteśmy wręcz bombardowani przez środki społecznego przekazu, nie tylko informacjami, ale przekazem kultury, nierzadko sprzecznej z Ewangelią. Czytamy literaturę różnego rodzaju, oglądamy seriale w telewizji, korzystamy z serwisów streamingowych w Internecie, słuchamy muzyki, niektórzy chodzą na spektakle do teatru. Jesteśmy konsumentami kultury, daleko bardziej niż jeszcze kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu. Można zauważyć znaczący postęp w dostępie do dzieł kultury. Zauważamy jednak dramat naszych czasów, znaczny rozdźwięk między Ewangelią a kulturą. Skutkuje on erozją wiary chrześcijańskiej, ale także obyczajów i zachowań. Warto zacytować Henri de Lubaca „Człowiek może oczywiście urządzać rzeczy ziemskie bez Boga, ale «odrzuciwszy Boga, może je skierować tylko przeciw człowiekowi. Dlatego humanizm odłączony od wszystkich innych rzeczy, z całą pewnością staje się nieludzki”.
Jesteśmy zaproszenie do nieustannego dialogu miedzy kulturą a wiarą, aby przywracać źródła wiary w obecnej kulturze. Ktoś mógłby poddać w wątpliwość, jak zwykły człowiek może ewangelizować świat kultury, przecież nie zna osobiście aktorów, muzyków, autorów powieści, żeby wpływać na nich. Otóż właśnie modlitwa różańcowa ma taką moc, że dzięki rozważaniu tajemnic życia Jezusa uczymy się Jego wrażliwości. Uczymy się rozeznawać, które z wytworów współczesnej kultury są warte uwagi. Nasza uwaga dzisiaj jest dla twórców najcenniejsza, jeśli nie obejrzę, nie wysłucham, nie polubię jakiegoś wytworu kultury, ponieważ to dzieło nie jest zgodne z moimi wartościami, mogę w ten sposób decydować o obliczu kultury.
Ewangelia jest dzisiaj często traktowana jako jedna z wielu opcji w kulturze. Wielu odrzuca Chrystusa, ponieważ stawia się tezę, że można wybierać, wszystko jest równorzędne. Potrzeba takiego sposobu głoszenia Ewangelii, która przekona ludzi, że w Jezusie Chrystusie jest pełnia życia, że On zmienia życie. Tak jak modlitwa różańcowa stawia w centrum Jezusa, tak naszym dialogu ze współczesną kulturą potrzeba szukać najpierw punktów stycznych z nauką Chrystusa. Nie chodzi o to, żeby wszystko odrzucać, ale jeśli to możliwe, rozmawiać o tym co nas łączy, żeby ujrzeć to w Chrystusie. Kiedy wybieramy w codziennym życiu treści kultury, którymi się karmimy, kiedy rozmawiamy z innymi o tym co czytamy, oglądamy i czego słuchamy, warto pamiętać o słowach Jana Pawła II, że jako uczniowie Chrystusa zwracamy się w postawie poszanowania wolności drugiego człowieka, szanując go, jednocześnie ukazując nasz skarb, Jezusa Chrystusa. Jeśli w tych prostych wyborach nie będziemy ewangelizować kultury, bardzo łatwo współczesna mentalność zmieni nas. Program ewangelizacji kultury można określić w dwóch słowach: „żyć inaczej”. Oznacza to nie mniej ni więcej jak żyć w kulturze w świetle wiary chrześcijańskiej. Świat czeka na chrześcijan, którzy nie boją się swojej chrześcijańskiej tożsamości. Podstawą zaś dialogu ze współczesna kulturą jest życie modlitwą i sakramentami, uczestnictwo w życiu wspólnoty Kościoła – trwanie w Chrystusie.
Pytania do refleksji:
1. Jakie programy, seriale, filmy, muzykę słucham, czy odnajduję w nich elementy Dobrej Nowiny, czy umiem odrzucać wytwory kultury sprzeczne z Ewangelią?
2. W których aspektach życia widzę, że współczesna mentalność zmienia moje życie, gdzie Ewangelia przenika mój odbiór kultury?
- Z życia Kościoła :
- Nie pozwólmy aby Wszystkich Świętych straciło chrześcijański charakter. Uczestnictwo we Mszy Świętej, radość z niezliczonej rzeszy świętych i błogosławionych, którzy poprzedzili nas do wieczności , nawiedzenie cmentarza i modlitwa przy grobach naszych bliskich zmarłych jest istotą tego dnia.
- Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych/Dzień Zaduszny/ to nasza modlitwa za dusze w czyśćcu cierpiące. Nasza modlitwa może przyczynić się do tego , aby czas oczyszczenia jak najszybciej się dla nich skończył i mogły cieszyć się radością nieba.
- Od 1do 8 listopada możemy zyskać odpust zupełny i ofiarować go za naszych zmarłych. Wystarczy nawiedzić cmentarz, być w stanie łaski uświęcającej, ofiarować Komunię Św. Za zmarłych i pomodlić się w intencjach Ojca Św.
- 11 listopada to dzień dziękczynienia Bogu za Niepodległą Polskę . Wyrażamy to nie tylko pamięcią o wydarzeniach sprzed ponad 100laty, ale przede wszystkim modlitwą : „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”
- Z życia Parafii :
- W listopadzie czy przy innej okazji nie zapominajmy o zmarłych członkach naszej Róży/Koła. Zamówmy Mszę Św. i nawiedźmy ich groby na cmentarzu. W Modlitewniku Żywego Różańca mamy piękne modlitwy za zmarłych członków Żywego Różańca.
- Zatroszczmy się o porządek na grobach kapłanów, czy starych, zabytkowych , żołnierskich grobach o które już nikt nie dba.
- Nie zapominajmy o modlitwie za dusze w czyśćcu cierpiące.
- Z życia Stowarzyszenia Żywy Różaniec :
- 18-20 listopada księża moderatorzy diecezjalni będą przeżywać swoje rekolekcje w Częstochowie . Liczymy na Waszą modlitwę i duchową łączność podczas Apelu Jasnogórskiego .
- Rozpoczęliśmy siódmy rok Wielkiej Nowenny Różańcowej : „Ewangelizacja z Różańcem”. To czas działania , dlatego Siostry Loretanki przygotowały karnet - zaproszenie do ŻR. To takie proste : wystarczy go wręczyć osobie, którą chcemy zaprosić do wspólnoty róż różańcowych w swojej parafii. Dzisiaj już nie wystarczy ogłoszenie , czy plakat, ale osobiste zaproszenie konkretnych osób. Więc do Siostry i Bracia Żywego Różańca, do dzieła !!!
- Słowo i Błogosławieństwo Kapłana
- Śpiew – Różańcowa Pani nieba , ziemi .....
- Wymiana tajemnic różańcowych i podanie aktualnych spraw dotyczących naszej Róży Różańcowej /sprawdzenie obecności, kto jest chory, komu trzeba pomóc itp./