Wspomnienia z Wakacji - Zawoja

Wycieczka z Caritasu

WP 20170825 08 07 23 a

Parafialny Zespół Caritas w dniach 21-25.08.2017 zorganizował wycieczkę do Zawoi w Beskidzie Żywieckim. Uczestnikami wycieczki były dzieci z rodzin o trudnej sytuacji materialnej oraz grupa dziewcząt ze scholi i dwóch ministrantów. Dla scholi i ministrantów wyjazd był formą podziękowania za ich całoroczne zaangażowanie w życie parafii. Opiekę nad dziećmi sprawowali: ks. Tomasz Pastuszka, pielęgniarka Wiesława Kaczkowska oraz nauczyciele Urszula Grabiec, Ewa Wołowik i Zofia Wnukowska.

WP 20170825 14 29 51 A

Wycieczka była rodzajem „wakacji z Panem Bogiem”, ponieważ codziennie była wspólna modlitwa poranna, Msza Św. zawsze z kazaniem oraz apel wieczorny, w czasie którego była modlitwa również śpiewem. Msza Św. Była odprawiana każdego dnia w innym miejscu: kapliczka w Zawoi, której Mszę Św. sprawował kard. Karol Wojtyła, Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim,  Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej w Rychwałdzie oraz  Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. W Rychwałdzie uczestnicy wycieczki byli pobłogosławieni Olejkiem Radości.

Program wycieczki był bardzo urozmaicony. Dzieci zwiedziły: Ogród Doświadczeń im. S. Lema w Krakowie, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego, Skansen w Zawoi, Muzeum Koronkarstwa w Koniakowie, Muzeum Adama Małysza w Wiśle, Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Korzystały z atrakcji Parku Rozrywki „Energy Landia” w Zatorze, Parku Leśnych Niespodzianek w Ustroniu; tam mogły podziwiać pokaz lotów ptaków drapieżnych i przechadzać się wśród dzikich zwierząt takich jak jelenie, lamy, żubry, daniele, kozy, alpaki itp. W czasie wycieczki poznały smak górskiej wędrówki wspinając się na Mosorny Groń oraz sportów wodnych pływając statkiem po Jeziorze Żywieckim. Wizyta w Wadowicach nie mogła się odbyć bez degustacji sławnych „papieskich kremówek”.

W czasie wyjazdu dzieci poznały różne formy spędzania wolnego czasu. Były uwrażliwiane na potrzeby innych i zachęcane do niesienia im pomocy. Wycieczka była okazją do integracji i zawiązywaniu przyjaźni dzieci pochodzących z różnych środowisk.

Więcej Zdjęć - Tutaj Galeria