00873424
Dziś
Ten tydzień
Ostatni miesiąc
Razem
230
1832
24473
873424

Reprezentowali Diecezję Radomską - Fatima

IMG 6366IMG 5401

W dniach 8 – 17 października 2017 r.,  57 osobowa grupa pielgrzymów z parafii Św. Krzyża w Kozinicach udała się z pielgrzymką do Fatimy, aby wziąć udział w uroczystości zamknięcia 100 rocznicy Objawień Matki Bożej trojgu pastuszkom Franciszkowi, Łucji i Hiacyncie. Grupie przewodniczył ks. Proboszcz Kazimierz Chojnacki, a towarzyszyli mu ks. Kan. Florian Rafałowski z Magnuszewa i ks. Łukasz Pyszczek, wikariusz. W historię Portugalii wprowadziła wspaniała przewodniczka, od 7 lat mieszkająca  w Portugalii - Pani Dorota Woicka. 12 października w kaplicy Objawień grupa uczestniczyła we Mszy Świętej dla Polonii wśród 24 grup, które w tym czasie przybyły z Polski. W wieczornej modlitwie różańcowej i procesji światła udział wzięło ponad 200 tys. pielgrzymów z całego świata. Kulminacyjnym momentem była Międzynarodowa Msza Święta  13 października pod przewodnictwem biskupa Leiri, w której udział wzięło ponad pól miliona pielgrzymów, tysiąc dwustu kapłanów i czterdziestu biskupów.

Na zakończenie Eucharystii, wszyscy na placu, każdy w swoim języku odmówił akt zawierzenia Matce Bożej. W wielką modlitwę włączył się papież Franciszek, który połączył się przez telebim i udzielił apostolskiego błogosławieństwa wszystkim zebranym w Fatimie. W Fatimie pielgrzymi poznali miejsca związane z życiem pastuszków i Objawieniami takie jak Valinhos, Lca do Cabeco, Aljustrel oraz przeżyli Drogę Krzyżową. W czasie dziesięciodniowego pobytu w Portugalii uczestnicy pielgrzymki zwiedzili przede wszystkim Lizbonę, miasto gdzie urodził się i wychował św. Antonii, zobaczyli klasztor Hieronimitów, Pomnik Odkrywców, figurę Chrystusa Króla i wiele innych ciekawych miejsc. Niezwykle wrażenie na grupie wywarło dobrze znane z nazwy Porto, a w nim port wpisany na listę światowego dziedzictwa UUNESCO.

IMG 5385

W katedrze z XII w. p.w.  Wniebowzięcia NMP grupa przeżyła Msze Świętą. Zobaczyli również słynny dworzec Sao Bento, most żelazny z XIX wieku. W Nazare nawiedzili Sanktuarium Maryjne. 10 dni spędzonych w Portugalii pozwoliło zasmakować kultury i tamtejszych zwyczajów, stąd też zapewne wiele osób wróci w tamte strony. Sam pobyt w Fatimie w tym szczególny dniu 13 października to niezwykła uczta duchowa i wielkie przeżycie tego szczególnego jubileuszu – mówi Pani Zofia Dymińska, uczestnik wyjazdu. Wyjazd został uwieńczony całodziennym odpoczynkiem nad Oceanem.