01574739
Dziś
Ten tydzień
Ostatni miesiąc
Razem
462
4333
20671
1574739

80 Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli

Duszpasterstwo Nauczycieli i Wychowawców na Jasnej Górze.

IMG 1197

Biskup Piotr Turzyński, krajowy duszpasterz nauczycieli i wychowawców, zaprosił pracowników oświaty do udziału w jubileuszowej, 80. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę. Tym razem pielgrzymom przyświecało hasło "Wdzięczność i misja". - Nauczyciele jeżdżą do Częstochowy indywidualnie i w zorganizowanych grupach, nieprzerwanie od 1937 roku. Pielgrzymują, aby podziękować za miniony rok pracy i prosić o dobry czas wypoczynku dla siebie i swoich uczniów - mówi ks. Wojciech Wojtyła, diecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców.

Na Jasną Górę przybyło około 7 tys. nauczycieli. Pierwszego dnia w sympozjum ewangelizacyjnym uczestniczyło ponad 1000 osób. To największe spotkanie tej grupy zawodowej w Polsce. W tym roku za organizację pielgrzymki odpowiedzialne były diecezje: włocławska, ełcka, zielonogórsko-gorzowska i radomska. Nasza diecezja była zaangażowana głównie w przygotowanie sympozjum.

Drugiego dnia „Warsztaty w drodze” poprowadzili nauczyciele skupieni wokół Duszpasterstwa Nauczycieli w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. To środowisko obchodziło w tym roku 25-lecie istnienia.

Nowością podczas tego spotkania był „Rocznik naukowy duszpasterstwa nauczycieli”, który trafił do pątników. - Pojawił się pomysł, aby zmienić formułę wydawanego do tej pory ogólnopolskiego biuletynu dla nauczycieli. Poinformowaliśmy o tym pomyśle bp. P. Turzyńskiego. Pomysł się spodobał. W publikacji znalazły się teksty dotyczące szeroko rozumianej kultury chrześcijańskiej. Tematyka tego numeru i kolejnych będą oscylowały wokół wychowania w duchu wartości chrześcijańskich. Osoby, które sięgnęły już do tekstów zamieszczonych w tym roczniku, zwróciły uwagę, że są one ciekawe, wartościowe i zawierają praktyczne informacje - wyjaśnił ks. W. Wojtyła.

 

W spotkaniu uczestniczyło 40 nauczycieli i wychowawców z parafii Św. Krzyża w Kozienicach na czele dekanalnym duszpasterzem nauczycieli - ks. Tomaszem Pastuszką.

Źródło: http://radom.gosc.pl/doc/4022946.To-najwieksze-spotkanie-tej-grupy-zawodowej-w-Polsce