Kilka słów o Wielkopostym Rekolekcjoniście

348417 Kucharski202 53

Ks. Jacek Kucharski urodził się 15 listopada 1962 r. w rodzinie rzemieślniczej Stanisława i Heleny zd. Jabłońskiej w Białobrzegach Radomskich. Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w klasie o profilu matematyczno-fizycznym  ukończył w Białobrzegach. W tym czasie brał udział w licznych olimpiadach przedmiotowych na szczeblu powiatowym i wojewódzkim.  Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. 16 maja 1987 r. z rąk ks. bpa dra Edwarda Materskiego przyjął świecenia kapłańskie w konkatedrze radomskiej.

Pracował jako wikariusz w parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Starachowicach. Po rocznej pracy duszpasterskiej ks. bp ordynariusz Edward Materski skierował go na studia specjalistyczne z zakresu biblistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Instytucie Nauk Biblijnych . W trakcie studiów na KUL-u, odbył podróże naukowe do Ziemi Świętej, Egiptu, Grecji i Turcji, które uwieńczył uzyskaniem uprawnień przewodnika po krajach biblijnych. Korzystał ze stypendiów językowych w Pary¿u (1990-1991) i Londynie (1992). 7 czerwca 1996 r. obronił pracę doktorską na temat: „Religijno-semiotyczne tło rzeczownikowych synonimów soteriologicznych listów św. Pawła Apostola”. Od 1994 r. był wykładowcą biblistyki w Radomskim Instytucie Teologicznym, filii KUL-u w Radomiu. W roku 1996 został mianowany wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym Radomiu. Decyzją ks. bpa Edwarda Materskiego uzyskał urlop naukowy, który odbył w Papieskim Instytucie Biblijnym „Biblicum” w Rzymie. Tam 11 listopada 2002 uzyskał na podstawie pracy: Il discorso di Pietro nel giorno di Pentecoste. Il valore delle soluzioni proposte dall’ esegesi contemporanea pisanej pod kierunkiem Ks. prof. J.J. Killgalena Licentiatus in Re Biblica. Po powrocie do kraju kontynuował wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu oraz w Instytucie Teologicznym UKSW, gdzie wykładał biblistykę do chwili obecnej. W latach 2004-2006 pracował    z woli ks. bpa dra Zygmunta Zimowskiego jako duszpasterz akademicki, najpierw w Ośrodku Akademickim przy ulicy Górniczej (Osiedle Akademickie), rok później w Ośrodku Akademickim przy parafii Św. Teresy na Borkach w Radomiu. W latach  2005-2006 prowadził wykłady zlecone z zakresu etyki i filozofii na Politechnice Radomskiej – Wydział Mechaniczny. W ramach pracy ze studentami prowadził w latach 2005-2007 grupę akademicką nr 21 Pieszej Radomskiej Pielgrzymki na Jasną Górę.  Decyzją ks. bpa Zygmunta Zimowskiego 26 listopada 2006 r. został mianowany moderatorem diecezjalnym Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Na prośbę abp Mieczysława Mokrzyckiego od 2010 r. jest wykładowcą nauk biblijnych Instytutu Teologicznego św. Józefa Bilczewskiego Archidiecezji Lwowskiej Obrządku łacińskiego we Lwowie (Ukraina). Jest autorem ośmiu książek, licznych artykułów naukowych i popularno-naukowych, licznych materiałów duszpasterskich, poruszających szeroko rozumianą problematykę biblijną. W zasadzie przez cały okres swoich studiów specjalistycznych w Lublinie, później pracy naukowej i dydaktycznej był związany ze swoją rodzinną parafią jako: celebrans, kaznodzieja, spowiednik i rekolekcjonista. Od 2004 r. do 2010 r. pomagał duszpastersko w parafii Odrowążek (dekanat czarnecki). Aktualnie zaś w parafii Słupica (dekanat pionkowski). Nadal propaguje szeroko zagadnienia nauk biblijnych w formie artykułów, wykładów oraz spotkań biblijnych w parafiach w diecezji, Polsce i we Włoszech. Jest czynnym przewodnikiem po krajach biblijnych. Jako regionalista od 1999 r. jest członkiem Białobrzeskiego Towarzystwa Kulturalnego. Współredaktorem Studiów Diecezji Radomskiej, członkiem zespołu redakcyjnego Zeszytów Formacji Katechetów, członkiem zespołu redakcyjnego Gazety Akademickiej, członkiem zespołu redakcyjnego Przeglądu Biblijnego oraz członkiem  zwyczajnym Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Decyzją Wielkiej Narodowej Kapituły Orderu Świętego Stanisława 8 maja 2006 r. w Warszawie – łazienkach został za działalność na polu społecznym, katolickim i biblijnym odznaczony Orderem Świętego Stanisława. 8 marca 2007 r. został wyróżniony uchwałą Zarządu Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu odznak± „Za zasługi - Izba Rzemieślnicza-Radom”. Od 28 listopada 2007 r. członkiem Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie. 17 kwietnia 2008 r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Ostrobramskiej  w Skarżysku-Kamiennej. Od roku 2008 członek Arciconfraternità del Santo Tronco w Sassuolo (Włochy). Od 17 czerwca 2009 r. jest członkiem katolickiego stowarzyszenia Rycerzy Kolumba. 3 maja 2010 r. z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Białobrzegi otrzymał odznakę „Zasłużony dla miasta  i gminy Białobrzegi”. 22 maja 2010 r. uchwałą Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie z dnia 12 maja 2010 r. otrzymał Złoty Medal im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego wraz z odznaką.