Piąta Ewangelia w Roku Miłosierdzia

IMG 7801

Na przełomie września i października śladami Piątej Ewangelii udali się pielgrzymi z parafii Św. Krzyża w Kozienicach. Przewodnikiem po Ziemi Świętej był Pan Sławomir Rajzer, który w kompleksowy sposób przedstawił krainę biblijną. Opiekunami duchowymi byli ks. Senior Kan. Florian Rafałowski, ks. Edward Mikusek z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri i ks. Łukasz Pyszczek. Ogromnym przeżyciem była możliwość wyjazdu oraz nawiedzenie miejsc, w których przebywał i działał Pan Jezus tym bardziej na 38 osób, którzy po raz pierwszy nawiedzili Ziemię Świętą. Pierwsze dwa dni grupa spędziła w Nazarecie, zaś pozostałe w Betlejem. Szczególnymi i wzruszającymi momentami w pielgrzymowaniu było dotknięcie miejsca narodzin Pan Jezusa, Ukrzyżowania oraz złożenia do grobu. Dwanaście par małżeńskich miało okazję do odnowienia ślubów w Ewangelicznej Kanie Galilejskiej. Nad Jordanem miejscem chrztu Pana Jezusa pielgrzymi odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a w Wieczerniku kapłani przyrzeczenia kapłańskie. W Yad Vashem wszyscy zobaczyli ogrom holokaustu II Wojny Światowej i miejsce upamiętnienia tych którzy ratowali społeczność Żydowską. Ciekawym miejscem, położonym wysoko w górach była Masada – ostatnia twierdza Żydowska, która broniła się przed Rzymianami. Podczas rejsu po Jeziorze Galilejskim i lekturze Ewangelii pątnicy mogli duchowo przeżyć i wniknąć w uczucia apostołów, którym towarzyszył Jezus, gdy uciszył burze na Jeziorze. Codziennie była sprawowana Msza Święta, która miał szczególny wymiar gdyż była celebrowana w miejscu, bądź w bliskości Ewangelicznego miejsca. Przemieszczając odległości można było sobie wyobrazić odcinki drogi jakie musiał pokonać Pan Jezus. Na zakończenie pielgrzymowania w ramach rekreacji była kąpiel w Morzu Martwym i posmakowania właściwości leczniczego błota z minerałami. Program był bardzo bogaty, każdy dzień rozpoczynał się już od wczesnych godzinny rannych, a kończył późnym wieczorem.

Pielgrzymka Życia, tak często określa się podróż do Ziemi Świętej. Dla wielu po raz pierwszy może i ostatni, dla innych kolejny, ale w sercu pozostawia niezacieralne ślady. Od dziecka człowiek słyszał w Kościele wielokrotnie czytane fragmenty Ewangelii, a dopiero po latach można dotknąć i zobaczyć realizm historii Zbawienia, która bierze swój początek w Narodzie Wybranym, Ziemi trudnej jedności, ale zarazem ziemi drogiej jak własna ojczyzna – powiedziała Elżbieta Kołodziejczyk, uczestniczka pielgrzymki. Pan Sławomir Rajzer zaskoczył nas ogromem wiedzy, którą chciał się podzielić, a niekiedy nawet brakowało czasu na przekazanie informacji – dodaje.

Więcej Zdjęć - Tutaj Galeria