Obóz Zawiszaków w Turnie

Zawiszacy jpgW styczniu bieżącego roku przy parafii Św. Krzyża w Kozienicach zapocząkowało swoją działalność Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego. Zalążkiem Zawiszaków była 1. Gromada Kozienicka czyli Wilczki   - chłopcy w wieku 9 - 12 lat. Uwieńczeniem Roku Harcerskiego był wyjazd na obóz harcerski. Obóz został zorganizowany w Leśnictwie Turno k/Białobrzegów w dniach 4 - 12 lipiec. Nasza Gromada obozowała wspólnie z 3. Gromadą Radomską. Pierwszy dzień pobytu Wilczków to pionierka czyli budowa obozu.Chłopcy samodzielnie musieli powyplatać sobie prycze - wiadomo jak sobie pościelesz tak się wyśpisz. Kolejne dni obozu upływały na różnych harcerskich grach i zabawach takich jak "Jajo krokodyla", "Sztandary" itp. Na obozie mieliśmy także naukę wiązania węzłów, nocną naukę alfabetu Morse'a nadawanego światłem, bieg patrolowy z wyznaczaniem azymutu, bieg sprawnościowy. Każdego dnia mieliśmy także Eucharystię przy ołtarzu polowym, którą sprawowali ks. Tomek, ks. Łukasz, a także ks. Michał z Radomia. Natomiast w niedzielę podczas odwiedzin rodziców Mszę Św. odprawił proboszcz - ks. Kazimierz. Każdy dzień kończył się ogniskiem harcerskim. Mieliśmy także odwiedziny strażaków, którzy zaprezentowali nam sprzęt pożarniczy. Chłopcy zastali także "wcieleni" do oddziału powstańczego z okresu Powstania Styczniowego. Oddział powstańczy odtworzyła Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warka". Na obozie mieliśmy słońce, deszcz, burzę, grad oraz momentami dość silny wiatr, mimo to Wilczki dzielnie wytrwały do końca obozu. W warunkach polowych bez ciepłej wody Wilczki udowodniły, że są prawdziwymi twardzielami. Ze wszystkich sił. Czuwaj.

opr. Piotr Krekora