01295142
Dziś
Ten tydzień
Ostatni miesiąc
Razem
234
3337
19945
1295142

Dzień Kombatanta

W Niedzielę 29 maja 2016 r. w naszej świątyni parafialnej odbywały się uroczystości kombatanckie z racji 73 rocznicy rozstrzelania przez Niemców mieszkańców Gminy Kozienice – żołnierzy Batalionów Chłopskich z Oddziału Dywersyjnego Bolesława Krakowiaka „Bilofa”.

DSC 7353

 

DSC 7423

DSC 7389Organizatorami pamiątki tych bolesnych wydarzeń był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło Kozienice, Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych, Starostwo Powiatowe w Kozienicach, Gmina Kozienice oraz nasza parafia św. Krzyża.W Mszy Świętej wzięli udział przedstawiciele organizacji kombatanckich i weteranów m.in.: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej 72 pułku piechoty Radom i 3 pułku Armii Krajowej Radom; Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Szydłowiec, Pionki, Skaryszew i Kozienice; Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Radom, Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych kolo Garbatka – Letnisko; Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych koło Kozienice; Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Kozienice. Licznie przybyły poczty sztandarowe wymienionych organizacji.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył wikariusz ks. Robert Kotowski. Udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: Starosta Powiatu, Radni Powiatu Kozienickiego, Burmistrz Gminy i Radni Rady Miejskiej w Kozienicach. Po Mszy Świętej nastąpił uroczysty przemarsz w asyście orkiestry strażackiej przez Kozienice do tablicy w miejscowym parku, upamiętniającej  wydarzenia z 28 maja 1943 roku. W apelu za poległych wzięli udział przedstawiciele sołectw i mieszkańcy wsi Samwodzia, Wólki Tyrzyńskiej, Wólki Trzyńskiej B, delegacja Szkoły Podstawowej z Wólki Trzyńskiej,  jak również rodziny i bliscy żołnierzy, którzy oddali życie w obronie najwyższych wartości. Modlitwę poprowadził ks. Pref. Łukasz Pyszczek. Duże zaangażowanie w przygotowanie uroczystości włożyło Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych, Stowarzyszenie Pamięć i Przyszłość, Jednostki Strzeleckiej 1442 Kozienice. Pamięć o naszych lokalnych bohaterach jest naszym moralnym obowiązkiem – mówił ks. Łukasz w przemówieniu poprzedzającym modlitwę. Mamy zaszczyt patrzeć na światków tych wydarzeń, którzy powoli przechodzą do wieczności – dodał.

Więcej Zdjęć TUTAJ - GALERIA

Fot. Ryszard Mazur tel. 501806867