00873487
Dziś
Ten tydzień
Ostatni miesiąc
Razem
293
1895
24473
873487

Konserwacja Obrazów Matki Bożej i Św. Antoniego

Matka BoaW drugim tygodniu czerwca zostaną zabrane do pracowni konserwatorskiej w Krakowie Obrazy Ołtarzowe „Matka Boska z Dzieciątkiem” i „Objawienie się Św. Antoniemu Dzieciątka Jezus” z naszego Kościoła Parafialnego. Pierwszy wymieniony obraz pochodzi z tzw. Warsztatu Lwowskiego, przypisywany Szymonowi Czechowiczowi i datuję się jego powstanie na XVIII wiek. W centrum kompozycji znajduje się postać Matki Boskiej trzymającej Dzieciątko z książką w lewej ręce. Obydwie postacie są przykryte drewnianą sukienką w kolorze złota, obejmującą także aureole oraz korony na głowach postaci. Całe tło wypełnione jest bordową tkaniną aksamitną, do której przypięte są wota oraz 13 gwiazdek otaczających głowę Maryi. Obraz św. Antoniego również pochodzi z tego samego źródła co wizerunek Matki Boże i datuje się go również na XVIII wiek. Obraz na płótnie przedstawia św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus. 13254581 1615820798742483 404264907935568532 n1Na pierwszym planie zakonnik ukazany jest w całej postaci. Postać klęczy na klęczniku, prawą ręką podnosi do ucałowania rączkę Dzieciątka stojącego z lewej strony. W tle niebo i po prawej fragment budowli: para kolumn na cokole; u stóp Świętego leży podarta książka. Obraz w rokokowej, złoconej ramie, zamkniętej półkoliści dwiema rozpiętymi ślimacznicami spiętymi rocaillem. Koszt konserwacji obydwu pokrótce omówionych dzieł sztuki to 18 331,92 zł. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie, Delegatura w Radomiu przyznała dotację na to zadanie w wysokości 9 000 zł, czyli 50 procent kwoty, którą parafia ma zapłacić. Wyrażamy wdzięczność Panu Markowi Figlowi – Kierownikowi Delegatury w Radomiu za pozytywną ocenę przedstawionego zadania i przyznanie wspomnianej dotacji. Data zakończenia planowanej konserwacji to 31 października 2016 r. Całość zadania wykonuje Firma AC Konserwacja Zabytków Piotrowski w Krakowie.

opr. ks. Łukasz Pyszczek