INTENCJE APOSTOLSTWA MODLITWY 2025 LUTY

Papieska: Módlmy się, aby wspólnota kościelna potrafiła przyjąć młodych odkrywających swe powołanie do służby Chrystusowi w życiu kapłańskim lub zakonnym, z ich pragnieniami i wątpliwościami.

Stała: O dar pokoju na całym świecie szczególnie w miejscach, gdzie toczą się wojny (w Ziemi Świętej i Na Ukrainie)

Parafialna: O dar Bożego błogosławieństwa, opieki N.M.P i wszelkie łaski dla Osób Życia Konsekrowanego, w intencji naszych Sióstr Franciszkanek od Cierpiących a także o nowe, liczne i święte powołania do służby kapłańskiej i zakonnej także z naszej wspólnoty parafialnej.

BIULETYN RODZINY RÓŻAŃCOWEJ DIECEZJI RADOMSKIEJ

Nr.211– Luty 2025 r.

  1. Wobec różnych niepokojów , które przeżywamy jako Polacy, wobec coraz częściej stosowanej jawnej walki z Kościołem z religią w szkole jako ŻR módlmy się za rządzących , aby przestrzegali nie tylko Konstytucji ale przede wszystkim szanowali Boże Prawo. Przed nami wybory na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej , módlmy się o wybór człowieka, który będzie stał na straży Konstytucji, będzie szanował i bronił każdego człowieka od momentu jego poczęcia aż do naturalnej śmierci, który będzie wierny Krzyżowi i Ewangelii jak nasi ojcowie, którzy przez ponad tysiąc lat tu na Polskiej Ziemi  z pokolenia na pokolenie przekazywali wiarę w Boga i miłość do Ojczyzny, która jest naszą Matką .
  2. Kaplica Wieczystej Adoracji – Żywy Różaniec podejmuję adorację każdego 10 dnia miesiąca : są jeszcze wolne terminy : Luty , marzec, kwiecień, Sierpień , Wrzesień,  Grudzień

Zgłoszenia drogą emailową : szymmuch@wp.pl, lub telefoniczną 509 742 553

KONSPEKT SPOTKANIA

  • Pieśń – Po górach, dolinach ……
  • Zapalający świece – Światło Chrystusa.
  • Wszyscy – Bogu niech będą dzięki.          

Modlimy się w Papieskiej Intencji Światowej Sieci Modlitwy :

O powołania kapłańskie i zakonne

Módlmy się, aby wspólnota kościelna przyjęła pragnienia i wątpliwości młodych ludzi, czujących powołanie do służenia misji Chrystusa w życiu kapłańskim i zakonnym.

Nie możemy tylko narzekać na brak powołań, kiedy obserwujemy młodych ludzi, którzy wahają się odpowiedzieć na wołanie Chrystusa : „Pójdź za Mną”. Nie ustawajmy w błaganiu , aby Pan „posłał robotników na żniwo swoje” . Módlmy się za młodzież , aby nie zabrakło im wiary i odwagi przyjąć zaproszenie do służenia Jezusowi w życiu kapłańskim czy zakonnym. To jest sprawa każdego z nas , bo Kościół potrzebuje świętych kapłanów i Osoby Życia Konsekrowanego, aby realizować w pełni swoją misję tu na ziemi.

Modlimy się również w naszych intencjach: ……….. (zachęcić do podania swoich osobistych intencji, np. o zdrowie dla kogoś z rodziny itp.).

Różaniec: Rozważmy czwartą  tajemnicę radosną – Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni

Zelatorka:

 „ « «Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela».”. Łk 2, 29-32

      Współczesny świat coraz częściej wyrzuca Ciebie poza margines życia, a w Twoje miejsce oddaje cześć  bożkom stając się bardziej pogańskim . Wołamy więc : oświeć nas światłem swojej łaski. Niech i dziś wypełnią się słowa starca Symeona , który wielbi Boga, że jego stare oczy jeszcze przed śmiercią ujrzały Zbawiciela , który przyszedł na świat aby wszystkie narody dostąpiły zbawienia.  Niech „nas nawiedzi z wysoka Wschodzące Słońce, by oświecić tych, co w mroku i cieniu śmierci mieszkają, aby nasze kroki skierować na drogę pokoju»

– Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo (10 razy), Chwała Ojcu, O mój Jezu…

– Królowo Różańca Świętego, módl się za nami.

– Za zmarłych członków kółka różańcowego……………….. (wymienić): Wieczny odpoczynek...

Konferencja (prowadzi ją kapłan lub zelatorka )

PIERWSZA SZKOŁA WIARY

            Rodzina dla współczesnego człowieka to albo przestrzeń ucieczki od problemów i azyl pełen miłości albo wręcz przeciwnie ich źródło, od którego chce uciekać. Można idealizować rodzinę, mówić jaka powinna być, ale jednocześnie dobrze wiemy jakie problemy przeżywają nasze rodziny i jak często niedostają do tych wymagań. W dokumencie z Aparecidy znalazłem kiedyś piękną diagnozę współczesnej rodziny. „Rodzina, „dziedzictwo ludzkości”, … była i nadal pozostaje szkołą wiary, miejscem kształtowania wartości ludzkich i obywatelskich, środowiskiem, w którym człowiek się rodzi i jest przyjmowany wielkodusznie i z odpowiedzialnością. Obecnie znajduje się ona w niewątpliwie trudnej sytuacji ze względu na sekularyzację, relatywizm etyczny, różne ruchy migracyjne wewnętrzne i zagraniczne, ubóstwo, brak stabilizacji społecznej i antymałżeńskie prawodawstwo państwowe, które sprzyjając antykoncepcji i aborcji, zagraża przyszłości narodów”.

            To spojrzenie pełne nadziei i wiary, pomimo świadomości trudności jakie doświadczają współczesne rodziny jest bliskie Kościołowi, który widzi w tej podstawowej komórce społecznej nieustannie przestrzeń przekazywania wartości, uczenia się miłości bezinteresownej oraz przekazywania wiary. Małżeństwo i rodzina są dzisiaj miejscem spotkania z trudnościami. Kiedyś widziałem przepiękny obrazek w Internecie przedstawiający dwójkę starszych ludzi spacerujących po parku z podpisem, że kiedyś jak coś się zepsuło to się to naprawiało, a dzisiaj wyrzuca się do kosza. Pierwszym wyzwaniem ewangelizacyjnym w rodzinie jest ukazanie wartości prawdy i wierności. Spotkałem wiele rodzin rozbitych, które cierpią, ponieważ niektórzy z małżonków nie chcą stanąć w prawdzie. Jeśli zdradzę wierność to oczywiście próbuje to sobie wytłumaczyć i nierzadko brnę w nowe kłamstwa, aby udawać, że jestem w porządku. Ukazanie Chrystusa, który nie boi się prawdy o nas stanowi wyzwanie ewangelizacyjne w rodzinach. Boimy się, że jak zgrzeszymy to Bóg się na nas obrazi. Rozważając tajemnice z życia Jezusa zobaczymy, że Bóg patrzy na nas dobrze pomimo naszych niewierności i zawsze daje nam szanse.

            Wielu rodziców przychodzi z wielkim problemem, ponieważ ich dzieci odeszły od Kościoła. Zawsze pytam czy starali się przekazać im wiarę. W większości odpowiadają twierdząco. Jest to oczywista prawda, że rodzina jest miejscem przekazywania wiary. Musimy jednak pamiętać, że nie działa to automatycznie. Zabieraliśmy dzieci na niedzielne msze, modliliśmy się razem każdego dnia, rozmawialiśmy o wierze i dzieliliśmy się naszym świadectwem, to wszystko nie oznacza, że dziecko musi w pewnym momencie samo odkryć miłość Jezusa i pójść za Nim. Warto przypomnieć sobie własną drogę do Boga i wiele trudności, które na niej były. Nasza modlitwa różańcowa w intencji dzieci niech stanowi pomoc w cierpliwym towarzyszeniu im, uzdrowieniu z narzekania na siebie i ich życie. Życzliwa rozmowa, w czasie której z radością opowiemy o swoim doświadczeniu Boga, nawet jeśli nie będzie przynosić efektu, będzie głoszeniem Dobrej Nowiny. Nie wiemy, kiedy ich drogi skrzyżują się z Chrystusem, ale nasza modlitwa i życzliwość nie pójdzie na marne.

            W naszych wspólnotach są także rodzice, którzy mają małe dzieci i uczą się cały czas przekazywania wiary. Szczególnie dzisiaj stanowi to wyzwania w całym zabieganiu codziennego życia. Nie zwalnia nas to jednak z kochania swoich bliskich. Papież Franciszek w jednej z homilii powiedział: „Przekazywanie wiary może dokonywać się tylko językiem rodziny, taty i mamy, dziadka i babci. Później katecheci rozwiną ten przekaz swoimi wyjaśnieniami. Ale jeśli zabraknie tego języka, jeśli rodzice nie będą rozmawiali ze sobą językiem miłości, nie dokona się przekaz wiary”. Do głoszenia Ewangelii swoim dzieciom nie są potrzebne teologiczne sformułowania, wystarczą proste słowa wiary, że Bóg jest naszym Ojcem, jest blisko nas. Świadectwo modlących się rodziców, zapraszających do modlitwy dzieci, będzie do końca życia mocnym znakiem wiary, nawet jeśli dziecko dorośnie będzie pamiętać o tych chwilach. Nic nie zastąpi takiego znaku.       Nie raz powtarzałem rodzicom dzieci pierwszokomunijnych, że choćbyśmy z wszystkimi katechetami na głowie stawali na nic to się zda, jeśli dziecko wróci do domu i nie spotka tam żywego Chrystusa w rodzinie. Warto dodać na koniec, że misji naszych rodzin nie sprzyja kontekst kulturowy, który charakteryzuje się subiektywizmem etycznym i materializmem praktycznym. Nierzadko godność osoby ludzkiej nie jest naprawdę szanowana. Dzieci są zanurzone w tej atmosferze kulturowej, każdego dnia chłoną z mediów i Internetu przekazy sprzeczne z naszymi wartościami. Stąd zaproszenie do codziennego ukazywania wartości miłości jako daru od Boga. Pamiętajmy, że pomimo tych trudności, które mogą być zniechęcające, wspólnie możemy ukazywać piękno człowieka i piękno Boga. Wspólnoty rodzin, które się razem spotykają, dzielą się doświadczeniem i modlą się wspólnie są znakomitą okazją do umacniania wiary i miłości.

1.         W jaki sposób rozmawiam z dziećmi i wnukami na temat wiary i Kościoła?

2.         Jakie gesty miłości okazuję codziennie moim bliskim, szczególnie w obecności dzieci ?

  • Z życia Kościoła :
    • 2 lutego – Dzień Życia Konsekrowanego – w tym dniu wyraźmy wdzięczność siostrom i braciom żyjących ślubami posłuszeństwa, czystości i ubóstwa . To ich codzienna modlitwa i oddanie się służbie Bogu i ludziom sprawia, że w Kościele rozwija się tyle dzieł miłosierdzia. Módlmy się o nowe powołania do Życia Konsekrowanego. 
    • 11 lutego – wspomnienie NMP z Lourdes – Światowy Dzień Chorych. Ten dzień uczy nas przyjmowania daru choroby i cierpienia i pomaga nam zrozumieć ich sens.
    • Czy już miałeś okazję , aby uzyskać odpust w Roku Jubileuszowym ? to wyjątkowa okazja , dlatego korzystajmy z niej jak tylko jest to możliwe.
  • Z życia Parafii :
    • W każdym katolickim domu powinna być poświęcona w Święto Ofiarowania Pańskiego gromnica. Zapalajmy ją nie tylko w czasie burzy, czy innej nawałnicy ale kiedy kapłan przychodzi do chorego z Wiatykiem, a także włóżmy ją w zastygające ręce umierającego  człowieka.
    • Pomóżmy kapłanom w parafiach zorganizować Dzień Chorych. Zadbajmy o członków naszej Róży/Koła aby zostali umocnieni Sakramentem Chorych. To nie jest sakrament dla umierających !!! Jezus przychodzi do nas aby nas umocnić i uzdrawiać naszą dusze i ciało. Dziękujemy za posługę kapelanom w szpitalach, hospicjach, domach opieki .
    • Odwiedźmy chorych , aby dodać im otuchy. Możemy wspólnie pomodlić się z nimi na różańcu.
  • Z życia Stowarzyszenia Żywy Różaniec :

– Spotkanie Diecezjalnych Moderatorów ŻR i RR u Sióstr Loretanek w Rembertowie jest okazją do przygotowania kolejnej Ogólnopolskiej Pielgrzymki na Jasna Górę . Myślimy już bardzo intensywnie o jubileuszu 200 lecia powstania ŻR , który będziemy przezywali w 2026 roku.

  • Słowo i Błogosławieństwo Kapłana
  • Śpiew – Gwiazdo Zaranna …..
  • Wymiana tajemnic różańcowych i podanie aktualnych spraw dotyczących naszej Róży Różańcowej /sprawdzenie obecności, kto jest chory, komu trzeba pomóc itp./