Ziemia droższa niż inne - Poświęcenie Kaplicy w Cudowie

IMG 3973Początki pierwszej Kaplicy w Cudowie sięgają czasów królewskich. Budowniczym jej był ks. Wojciech Cięciwa – ówczesny proboszcz Kozienic. Kaplica powstała w miejscu, gdzie według podań, na polach zwanych „pasicha”, podczas potopu szwedzkiego ukazała się Matka Boża z Dzieciątkiem przepowiadając klęski i zniszczenie. Po różnych perypetiach losu kolejny proboszcz ks. Józef Khaun przeniósł kaplicę na nowe miejsce, gdyż tam gdzie była zlokalizowana Wisła często wylewała i kaplica ulegała zniszczeniu. W roku 1972 kaplicę kolejny raz odnowił ks. Stefan Siedlecki stawiając na murowanym fundamencie, a poświęcił ją 21 października 1972 r. dziś już Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski.

IMG 4001

Przetrwa różne koleje losu, wojny, ale niestety w z 8/9 maja spłonęła z niewyjaśnionych przyczyn. Spłonęła dokładnie 100 lat po powodzi jaka dotknęła to miejsce. 16 grudnia 2012 roku ks. Prob. Kazimierz Chojnacki podał informację ks. Bpa Ordynariusza Henryka Tomasika, że kaplica w Cudowie zostanie odbudowana. Od tego czasu kolejno postępują prace nad uporządkowaniem terenu, przygotowaniem planów i potrzebnych pozwoleń. Od września 2013 roku rozpoczyna się intensywna odbudowa. W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Matki Bożej – Matki Kościoła, dokładna kopia z poprzedniej kaplicy, którą ofiarował ks. Kan. Stanisław Kuśmierczyk rodak tej ziemi, który obecny był na poświęceniu razem z ks. Dziekanem Kan. Andrzejem Szewczykiem, również pochodzącym z par. Św. Krzyża w Kozienicach. Freski i wystrój wnętrza przygotowała nieżyjąca już Pani Klaryska Gizela i Pan Wojciech Chwiałkowski. Warto dodać, że było to ostatnie działo Pani Klaryski. Aktu uroczystego poświęcenia dokonał ks. Bp Henryk Tomasik dnia 26 czerwca 2016 r. Wydarzenie to zostało upamiętnione na kaplicy, umieszczonej na frontonie. Ordynariusza powitali przedstawiciele Rady Kozienickiej Rycerzy Kolumba, którzy patronowali działu odbudowy wraz z Komitetem Odbudowy Kaplicy. Bardzo serdecznie powitał wszystkich ks. Prob. Kazimierz Chojnacki, który poprosił biskupa o uroczysty akt poświęcenia. Ksiądz Biskup pobłogosławił wodę, którą zostały pokropione ściany kaplicy, ołtarz, tabernakulum i lud wierny. Ważnym i wymownym momentem było również przekazanie przez ks. Bpa lekcjonarza, z którego jest odczytywane Słowo Boże i które będzie rozbrzmiewać.

IMG 3966

Na Mszę Świętą obok wyżej wspomnianych rodaków przybyli licznie parafianie, Władze Gminy i Powiatu, sponsorzy i kapłani z Dekanatu Kozienickiego. Liturgię przygotowali ministranci pod opieką ks. Wiesława i ks. Łukasza, zaś o muzyczną oprawę zadbała Diakonia Muzyczna naszej parafii. Obecni byli również Rycerze Kolumba i Gromada Zawiszaków z naszej Parafii. Przybył również architekt Pan inż. Kazimierz Górski z Warszawy, Wojewódzki Konserwator Zabytków Pan Marek Figiel, Pani Monika Staniszewska, która ofiarowała ołtarz i ambonkę do naszej Kaplicy. Słowa serdecznego podziękowania wszystkim za wzięcie udziału w uroczystości wyraził ks. Kan. Kazimierz Chojnacki, który nie krył radości z faktu, że przy wspólnym wysiłku udało się doprowadzić działo do końca, w szczególności, że równocześnie trwa generalny remont Kościoła parafialnego. Po zakończonych uroczystościach wszyscy zostali zaproszeni na wspólny posiłek i spotkanie w budynku dawnej szkoły w Przewozie.

WIĘCEJ ZDJĘĆ - TUTAJ GALERIA

opr. Ks. Łukasz Pyszczek