V Festiwal Muzyki Sakralnej 2017

18057996 1359128334134735 7970764127714726934 nKościół pod wezwaniem Świętego Krzyża w Kozienicach po raz kolejny rozbrzmiewał wspaniałymi dźwiękami, bowiem 23 kwietnia odbył się tam V Festiwal Muzyki Sakral...nej im. Józefa Furmanika. Podczas festiwalu swoje umiejętności prezentowały chóry, a także zespół wokalny. Wszystkich gości, delegacje oraz rodzinę Józefa Furmanika przywitała Dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska, która przypomniała zebranym historię festiwalu oraz postać wybitnego kompozytora. W Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, gdzie przebywała jego córka, spędził ostatnie lata swojego życia i tworzył piękną muzykę. Dyrektor wspominała także zmarłego na początku kwietnia wnuka Józefa Furmanika – Andrzeja, który corocznie odwiedzał nasze miasto i wspierał organizatorów we wszystkich edycjach przedsięwzięcia. Jego pamięć uczczono minutą ciszy. Następnie głos zabrała wiceburmistrz Gminy Kozienice, Małgorzata Bebelska, będąca jednocześnie przewodniczącą komitetu organizacyjnego festiwalu. Podkreśliła, że wydarzenie to jest niezwykle ważne dla Kozienic. Powitała także przedstawicielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących oraz siostrę Barbarę Wycech – miłośniczkę i propagatorkę twórczości Furmanika. Wiceburmistrz w imieniu organizatorów wręczyła pamiątkową statuetkę festiwalu oraz kwiaty krewnym kompozytora.

18058043 1359130610801174 5324275360770219235 n

W tym muzycznym wydarzeniu uczestniczyli również: Starosta Powiatu Kozienickiego Andrzej Jung, Zastępca Burmistrza Gminy Kozienice Igor Czerwiński, Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Prawda, przedstawiciele rady miasta i powiatu, Mirosław Podolski – przedstawiciel Enei Wytwarzanie, Rycerze Kolumba oraz proboszczowie obu kozienickich parafii, ks. dziekan Władysław Sarwa i gospodarz parafii pod wezwaniem Świętego Krzyża, ks. kanonik Kazimierz Chojnacki. Jako pierwszy przed kozienicką publicznością wystąpił Chór Fa-Mi-Re im. Józefa Furmanika z Kozienic pod przewodnictwem Anny Sulimy. Chór działa od 2004 roku i powstał z inicjatywy siostry Barbary Wycech. Składa się z miłośników śpiewu, a w repertuarze posiada wiele utworów kozienickiego kompozytora. Podczas tegorocznego festiwalu miał wystąpić także drugi chór z Kozienic – FERMATA Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach. Niestety, ze względu na chorobę dyrygent Anny Kuczmery, występ musiał zostać odwołany. Chór VIA MUSICA, który wystąpił jako kolejny, powstał w 1997 roku i działa przy parafii Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku-Świdrze. Jego dyrygentem jest Sławomir Łobaczewski . Repertuar chóru obejmuje przede wszystkim utwory religijne z różnych epok, od średniowiecza po muzykę współczesną. Kolejnym, który zaprezentował się kozieniczanom był Ekumeniczny Chór Kameralny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego z Warszawy, jego dyrygentem jest Paweł Hruszwicki. Muzycy aktywnie koncertują w Polsce i za granicą, biorą udział w konkursach i festiwalach chóralnych. Zdobyli wiele prestiżowych nagród. Artyści prezentowali kompozycje z różnych epok, od początku XVI wieku, po współczesność. Gościem tegorocznego Festiwalu Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika był Sekstet Wokalny pro modern z Warszawy. To jedyny w Polsce zespół wokalny specjalizujący się w muzyce współczesnej. Grupę tworzą śpiewacy-soliści występujący na deskach teatrów w Polsce i na świecie. Zespół jest zdobywcą znaczących nagród. Mikstura doskonałego brzmienia, wszechstronnej wiedzy i artystycznej ambicji jest sednem ich pracy. Kierownikiem artystycznym grupy jest Piotr Pieron. Na zakończenie artyści otrzymali statuetki, kwiaty oraz drobne upominki. Po części koncertowej, uroczystą mszę świętą odprawił proboszcz parafii ks. Kazimierz Chojnacki. Po nabożeństwie podziękował organizatorom za przygotowanie muzycznego widowiska pełnego ogromu wzruszeń i podkreślił, że ten, kto śpiewa – modli się dwa razy. Chwilę później zebrani udali się przed pomnik Jana Pawła II, aby wspólnie się pomodlić i zapalić znicze. Wartę honorową przy pomniku pełnili uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 w Kozienicach. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem papieża Polaka. Organizatorami festiwalu byli: Gmina Kozienice, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka i Parafia pw. Świętego Krzyża w Kozienicach. Współorganizatorami: Parafia Świętej Rodziny, Ogród Jordanowski, Publiczne Gimnazjum nr 1, Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Cierpiących oraz Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu. Partnerem wydarzenia była Enea wytwarzanie. Patronami honorowymi festiwalu byli: Tomasz Śmietanka – Burmistrz Gminy Kozienice, Mariusz Prawda – Przewodniczący Rady Miejskiej w Kozienicach, Starosta Powiatu Kozienickiego Andrzej Jung, Włodzimierz Stysiak – Przewodniczący Rady Powiatu Kozienickiego, a także Krzysztof Figat – Prezes Zarządu Enea Wytwarzanie oraz proboszczowie obu kozienickich parafii: ks. dziekan Władysław Sarwa i ks. kanonik Kazimierz Chojnacki. Festiwal poprowadziła Emilia Melon.