Boże Ciało - Nasze wyznanie wiary

IMG 1954„I na tym polega to wieczne trwanie, że nas już nie będzie, a On pozostanie” – pisał Tomasz Kosyła. Na ulice polskich miast i wsi wyszły liczne procesje Eucharystyczne z racji Uroczystości Bożego Ciała. Również w Kozienicach w naszej parafii ruszyła procesja do czterech ołtarzy trasą: 1 Maja, Konstytucji 3 Maja, Radomską, Głowaczowską i Świerczewskiego. Publiczne wyznanie wiary poprzedziła Msza Święta o godz. 1030 pod przewodnictwem księdza proboszcza Kan. Kazimierza Chojnackiego, w czasie której ks. Prefekt Wiesław Janowski wygłosił okolicznościową homilię. W swoich rozważaniach nawiązał do osoby św. Jana Pawła II i jego szacunku do Eucharystii mino znacznego wieku i pewnych ograniczeń fizycznych. Zrodziło to refleksję dotyczącą naszego szacunku i oddawania czci Panu Jezusowi ukrytemu pod postacią chleba. „Jest jeszcze inny głód niż ten który znamy, mianowicie duchowy, głód Boga i Eucharystii”, kontynuował kaznodzieja.

Liturgiczna Służba Ołtarza, czyli ministranci młodsi i lektorzy przygotowali asystę liturgiczną,IMG 2025 natomiast Diakonia Muzyczna i Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej uświetniły uroczystość śpiewem i grą. Bardzo licznie przybyli kozieniczanie na procesję którą prowadził najpierw ksiądz Proboszcz, następnie ks. Tomasz Pastuszka, ks. Łukasz Pyszczek, ks. Robert Kotowski i Ks. Rafał Kalbarczyk. Zgodnie z tradycją 1 ołtarz przygotowały Siostry Franciszkanki od Cierpiących, 2 ołtarz Koła Żywego Różańca, 3 ołtarz Rzemieślnicy oraz Rycerze Kolumba zaś 4 Strażacy. W czasie przemarszu Bielanki w strojach komunijnych pod opieką Pań Katechetek tradycyjnie sypały kwiaty. Panowie z Ochotniczej Straży pożarnej czuwali nad organizacją procesji i jej porządkiem. Powiatowa Komenda Policji w Kozienicach zabezpieczyła organizację ruchu w czasie przemarszu procesji. Pierwszą odpowiedzią na dar Eucharystii winna być nasza wdzięczność, wdzięczność Trójcy Przenajświętszej, wdzięczność Chrystusowi, który pozostał z nami „aż do skończenia świata” (Mt 28,20), mówił ks. Proboszcz na zakończenie procesji. Swoją wdzięcznością objął wszystkich którzy włączyli się w przygotowanie procesji, ale również nawiązał do tych, którzy lekceważą sobie przystępowanie do Sakramentów Świętych oraz uczestnictwo w Niedzielnej Eucharystii. Zgodnie z tradycją przez cały tydzień gromadzimy się na nabożeństwie o godz. 1730 a po nim procesja wokół Kościoła, aby w ostatni dzień okrawy poświęcić tradycyjnie wianki.

opr. ks. Łukasz Pyszczek

Wiecej Zdjęć w Galerii - TUTAJ